Kürtaj

KÜRTAJ NASIL YAPILIRKÜRTAJ NASIL YAPILIR - OPERASYON PLANLAMASI

Kürtaj için en önemli ve en zor süreç karar verme aşamasıdır. Kadının ya da çiftlerin en ufak bir kararsızlığı durumda operasyonu yapmayız, erteleriz, yasal süre sınırını geçirmeden düşünme sürecine devam etmelerini isteriz. Kadının ya da çiftin kürtaj kararı kesin ise hastaya bu karar yönünde psikolojik destek veririz. Hastanın son dakika kürtajdan vazgeçmesini bile sevinçle ve olumlu bir şekilde karşılarız. Çünkü biz hastanın iyiliği için varız.

Karar aşamasından sonra operasyonun planlana aşamasına geçilir. Bu aşamada kürtajın nerede, ne şekilde (lokal ya da genel anestezi) yapılacağını kararlaştırırız.

Genel anestezi ile yapılacak kürtaj işleminden 6 saat kala aç ve susuz olunması gerekmektedir. Aç ve susuz kalmanızın sebebi, mideniz doluyken anestezi almak çok risklidir. Anestezi aldığınızda kusarsanız, kustuğunuz yemekler akciğerinize kaçıp çok ciddi sorunlara yol açabilir. Bu yüzden, sadece 1 çay içmeniz, sadece 1 bisküvi yemeniz bile kürtajın ertelenmesine sebep olur.

Doktorunuz işlem öncesinde bir ilaç kullanmanızı isteyebilir. Bu ilaç bazı durumlarda rahim ağzını yumuşatmak ve kürtaj operasyonunun daha kolay yapılmasını sağlamak içindir.

Kürtaj işlemi için saat planlaması yapıldıktan sonra kararlaştırılan saatte hasta sağlık merkezinde hazır bulunur. Merkeze yatış işlemleri yapılır. Ebe ve hemşireler tarafından el üstünden ya da koldan damar yolu açılır. Onam formları okunur ve imzalanır. Anestezi uzmanı tarafından hasta görülür. Anestezi almasına engel teşkil edecek bir durum yok ise kürtaj operasyonuna başlanır.

Operasyon jinekolojik masada yapılır. Damardan verilen bir anestezi ilacı ile hasta kısa süreliğine uyutulur. Kadın doğum uzmanı rahim ağzını tenekulum (tek dişli) adı verilen bir alet ile tutar, inceden kalına doğru numaralı bujiler ile rahim ağzı bir miktar genişletilir, plastik pipet şeklindeki kanüller rahim içine gönderilir ve enjektör ile rahim içi aspire edilir. Bu işlem ultrason eşliğinde yapılır. Operasyon sırasında ultrasondan faydalanmak çok önemlidir. Ultrason eşliğinde rahim içerisini görerek yapılan işlemlerde rahim içerisinde gebeliğin kalma ihtimali yoktur. Rahim içerisinde herhangi bir şey kalmadığına emin oluncaya kadar işleme devam edilir ve operasyona son verilir. Hasta uyandırılır. 1-2 saatlik dinlenme sürecinin ardından eve gönderilir. 1 hafta sonra rahim içerisini tekrar değerlendirmek için hasta kontrole çağırılır. Hasta anestezi aldığı için işlem sonrasında baş dönmeleri olabileceğinden kesinlikle araç kullanmaması gereklidir. Merkeze tek başına geldiyse ancak taksi ile evine dönebilir.

Başka şehirden gelen hastaların kürtajını yapıp aynı gün evlerine göndermek istiyoruz. Bu nedenle hastanın açlık ve tokluk süresini ve operasyon randevusunu telefonda organize ediyoruz.


KÜRTAJ GİZLİLİĞİ

Tüm tıbbi işlemlerde olduğu gibi Kürtaj işleminde de "Kürtaj Gizliliği" çok önemlidir. Hasta Hakları Yönetmelinin 23.maddesi gereği tıbbi uygulama sürecinde edinilen hastaya ilişkin bilgiler gizli tutulmak zorundadır. Bu ilke gereğince, hastaya sağlık hizmeti verilirken edinilen bilgiler, kanun ile müsaade edilen haller dışında, hiçbir şekilde açıklanamaz.


American Academy of Cosmetic Gynecologists üyesi olan ilk Türk doktordur. Estetik cerrahiye olan ilgisi nedeni ile 2011 yılında Amerika Birleşik Devletleri, Los Angeles’a gitti. Genital bölge estetiği konusunda dünyaca ünlü Dr.Red Alinsod ile birlikte Labioplasti, Labium Majus Estetiği, Klitoris Estetiği, Himenoplasti, Vajinal Rejuvenation ve Vajinal Daraltma konusunda çalışmalar yaptı.

İletişim Bilgileri

Copyright© 2020 Dr.Öğr.Üyesi Eser AĞAR
Bu internet sitesi Dr.Eser AĞAR tarafından hazırlanmaktadır. Dr.Eser AĞAR herhangi bir beyana ya da bildiriye gerek olmaksızın sitede değişiklik yapma hakkına sahiptir. Bu internet sitesi , içeriği ve uygulamaları ile sadece bilgilendirme amaçlı olup , herhangi bir şekilde tıbbi öneri verme veya herhangi bir hekim-hasta sağlama amacı ile oluşturulmamıştır. Sitedeki bilgilerin, hekim muayene ve konsültasyonu sonucu sağlanan bilgilerle kıyaslanamayacağı kullanıcılar tarafından göz önünde bulundurulmalıdır.